Оленка з Волині - королева польського твісту (відео)
СТАТТІ

Оленка з Волині - королева польського твісту (відео)

Оленка з Волині - королева польського твісту (відео)

Мало хто з волинян чув, що у нашому краї народилася чарівна жінка й талановита артистка, котру в сусідній країні величали «Королевою польського твісту», а у Парижі шанувальники засипали квітами.

І лише недавно в українській «Вікіпедії» з’явилися скупенькі відомості, що саме у Мильську, невеличкому сільці на Волині з населенням близько п’ятисот жителів, прийшла на цей світ і мешкала у ранньому дитинстві знаменита польська співачка, зірка естради 70-х Гелена Майданєц, а по-нашому Олена Майданець. Днями минуло 16 років, як її яскрава зірка закотилася за горизонт.

 

Pi?kna Helena – polska królowa twista (Красна Олена – королева польського твісту)

 

Народилася Оленка в родині Лідії та Филимона Майданців у Мильську Рожищенського району 5 жовтня 1941 року, тут зробила перші непевні кроки, вимовила перші слова. Музичний ген Геля отримала від батька, котрий був талановитим кларнетистом-самоуком. У 1945-му, в рамках репатріації, сімейство з трійком дітей змушене було виїхати до польського Щецина. Геленка була найменшою в родині, мала 14 літ, коли не стало матері й родиною заопікувалася найстарша сестра Роза.

Дівчина була закохана в пісню, за бажанням батька, який усяко заохочував її потяг до музики, скінчила музичну школу (клас фортепіано), співала скрізь і всюди, обожнювала Бренду Лі, Елвіса Преслі, умлівала від джазу у виконанні Елли Фіцджеральд. Завдяки хрещеному, що був моряком, зібрала багату колекцію платівок. Співала в студентських клубах Pinokio i Skrzat, в університетському хорі Щецинської політехніки. А через кілька років її голос підкорив світ.

Переломним для Геленки став 1962-й. Тоді Щецин у Польщі вважався передовим у плані молодіжної музики. Тут проводився відомий Фестиваль молодих талантів (як свого часу наша «Червона рута»). Виконавши на пісенному конкурсі італійський шлягер тамтих літ «Моніка» й «Танцюючі Евридики», написані коліжанкою спеціально для неї, Гелена потрапила, як зараз сказали би, до топ-десятки, опинившись поряд з легендарним Чеславом Неменом та іншими знаковими постатями польської поп-сцени. І тоді її музична кар’єра зафонтанувала догори потужним гейзером.

Уже наступного року в складі гурту «Нєбєско-чарні» («Небесно-чорні»), який набирав популярності й куди її запросили вокалісткою, разом з іншими польськими виконавцями дають двотижневий цикл концертів у знаменитій паризькій «Олімпії». Її пісні стають хітами. Їх співає уся Польща, співає і «твістує». Нема жодного поляка, який би не пританцьовував під шлягери улюблениці всієї країни Гелени Майданєц Rudy rydz («Рудий рижик»), Jutro bedzie dobry dzien («Завтра буде добрий день»), Czarny Ali-Baba («Чорний Алі-Баба»), Wesoly twist («Веселий твіст») чи культову Zakochani so wsród nas («Закохані поміж нас»). Її теплий потужний альт підкорював з перших звуків.

В січні 63-го до Польщі прибуває з концертом легенда кіно Марлен Дітріх. Перед її виступом у конгрес-залі Палацу культури у Варшаві на сцену виходять наша землячка Гелена Майданєц і її «небесно-чорні» хлопаки з гітарами. Шоу голлівудської кінозірки Олена з Мильська насолоджується з-за лаштунків. Після декількох років у одному з інтерв’ю вона зізнається, що її вразили фігура і магнетизм великої актриси, але аж ніяк не спів.

60-і закінчуються для «Прекрасної Гелі» під знаком зарубіжних фестивалів, телевізійних програм. Вона підкорює концертні зали Німеччини, Швеції, Югославії, Угорщини та Болгарії. На фестивалі в Сочі виборює перше місце за виконання пісні російською. Приз – місячний контракт у Парижі. Гелена співатиме в «Распутіні», найбільшому слов’янському кабаре за всю історію існування жанру.

Париж полонив Олену, і вона полонила парижан. Майданець лишається у Франції й мешкає там до середини 90-х, подорожуючи з концертами по всьому світу: США, Канада, Швейцарія, Марокко, Алжир, Кувейт…

 

80-і – суперзірка

 

У середині 80-х виступ Олени в паризькому «Царевичі» (модне кабаре) бачив її друг Томаш Рачек. Він описав його так: «Гелена Майданєц була безперечною королевою паризьких кабаре, що спеціалізуються на російській класиці... «Царевич» одне з найшикарніших місць нічних розваг у Парижі. Відвідувачів вабить вишукана їжа, російський колорит і декадентська атмосфера. Але найбільшою окрасою є Гелена, що з’являється як зірка вечора. Вона співала російські романси так, що доводила мужчин до екстазу, напівбожевілля, вони рвалися на сцену, хотіли носити її на руках. І коли в кінці шоу вона виконала польську Jada wozy kolorowe («Їдуть вози кольорові»), натовп шаленів. Не знаю, чи була коли-небудь Олена настільки обожнювана в Польщі, як у паризькому «Царевичі». Тут вона почувалася найкраще, і тут її надзвичайні темперамент, яскравий характер, естрадний талант і жіноча чарівність, що зневолює чоловіків, отримували найкращу оправу». То була чарівна жінка з великими зеленими очима, про які французька преса писала, що це «найкрасивіші очі Лазурового Узбережжя».

Олена Майданець була дуже вродлива жінка. Як райська птаха. Вона жила яскраво і мала багато шанувальників. Відомо, що один приходив щовечора на кожен її паризький концерт, був щонайменше на п’ятдесяти. Надсилав щоразу квіти, а якось на сцені обсипав її дощем із грошей. Що було далі – історія замовчує. Гелена ніколи так і не створила сім’ї, не мала дітей. Чи шкодувала про це? Певно. Зате все життя лишалася улюбленою тіткою для трьох небожів.

Понад чверть віку співала Гелена Майданєц у паризьких кабаре. «Царевича» та «Зірок Москви» вже не існує: коли на початку 90-х, після падіння Радянської імперії, до Парижа ринули потоки росіян, здебільшого маргіналів, мода на все російське у Франції минула.

Наприкінці життя пані Гелена стала частіше бувати у Польщі, в Щецині, де раптово померла у рідному домі 18 січня 2002 року, через два дні після запису телепередачі, в якій брала участь. Виявилося, що вже давно хворіла, та нікому не розповіла. До самого кінця усміхнена, з погідним обличчям…

На надгробку сестри, де під іменем Гелена значиться «Королева польського твісту», сестра Роза звеліла написати також: Jutro bedzie dobry dzien («Завтра буде ліпший день»).

Щецинський літній театр отримав ім’я Гелени Майданець, нашої славної землячки, уродженки Мильська. А днями у 16 річницю її смерті Королеву польського твісту вшанували в Луцьку.

Євгенія Скобелєва

^ Наверх